Demirci Körüğü Eski Dönemlerden

1.300,00 TL
Stok: 1
LOT: A687

Demirci Körüğü Eski Dönemlerden Ebat: 48,5 x 22,5 cm
Çalışır durumda
Koleksiyonluk bir parça.

Körüğün tarihi insanoğlunun ateşi bulduğu tarih kadar eskidir. Önceleri nefes gücüne dayalı olarak üfleme ile canlandırdığı ateşi daha sonraları bir parça tahta, deri ya da buna benzer malzemeyle “yelleme” diye tabir ettiğimiz yapay rüzgar yaparak yakmaya çalışmıştır. Sonraları, yakın zamana kadar mutfaklarımızın olmazsa olmazı olan ve bazı mesleklerin (daha çok demirci ve kalaycıların) kullandıkları körük yapılmıştır. “Aynalı körük olmazsa ben gelin gitmem…”

Körük halk arasında aşağıda örneklerini vereceğimiz anlamlarda da kullanılmıştır.

Körük halk arasında aşağıda örneklerini vereceğimiz anlamlarda da kullanılmıştır.
Körükleme: Kişileri birbirine düşürme, kızıştırma, kışkırtma. 
Körükçü: Kızıştıran, kışkırtan 
Körüklenmek: Kışkırtma ve kızıştırma eylemine konu olmak 
Körükleyici: Kavgaları ve anlaşmazlıkları kışkırtan

Çokça kullandığımız bir deyim vardır: “Yangına körükle gitmek”. Elbette yangına körükle gidilmez, söndürme amaçlı gidilir. “Körüklenen ateş daha fazla canlanır” deyimi de mecazi anlamda kapatılmaya, unutulmaya başlayan bir anlaşmazlığı, uyuşmazlığı tekrar gündeme taşımak anlamına gelir. Bununla da kalmayıp kışkırtıcı sözlerle kavga başlatmaktır “yangına körükle gitmek”. Biz burada deyimlerle de halk arasında yakın zamana kadar yaşamış, hayatımızın bir parçası olmuş, sonra da sessiz sedasız günlük yaşantımızdan çıkıp gitmiş olan körüğü ve körükçülüğü anlatmaya kısaca çalıştık.


Ürünlerimizi satın alırken, kredikartı kullanmak istiyorsanız, iban havale ile ödeme yapabilirsiniz, bunun için lütfen whatsap +90 532 716 40 44 üzrerinden bize LOT: A687 ürün numarasını yazarak bilgi alınız.