Askeri El Feneri 70 lerin / Sanki Hiç Kullanılmamış

680,00 TL
Stok: 1
LOT: A616

70 ler çil durumda bu kadar temiz ikincisi zor çıkacak ASKERİ EL FENERİ çil kondisyonda çalışır durumda sıfır ilk günkü haliyle bu koleksiyonuk nadir parça sizlerle

Tipik bir el fenerinde önde küçük bir ampul, ampulün arkasında ışığı yansıtıcı konik bölme ve arkasında silindirik bir yuvada bir veya daha fazla pil bulunur.
El feneri gelişimini, Georges Leclanhés’in kuru pili (1866) ve Thomas Edison’un ampulü bulmasına borçludur.
1899 yılına kadar günümüzde kullandığımız el fenerlerinden farklı bir çok el lambası geliştirildi fakat pratikte başarısız oldu.
Peki el fenerini kim buldu?

Pil ile çalışan el lambalarından önce hareket halindeyken çevreyi aydınlatmak için meşaleler ve gaz lambaları kullanılmaktaydı.
1898 yılında National Carbon şirketi el lambalarında kullanmak için özel olarak tasarlanmış ilk D hücreli elektrik pillerini duyurdu.

15 Nisan 1856 Rusya doğumlu Akiba Horowitz, 1891 yılında Amerika’ya geldi ve adını Conrad Hubert olarak değiştirdi.
Amerikaya geldiği ilk yıllarda hayatını kazanmak için bir puro mağazasında çalıştı, restoranda ve saat tamir işlerinde çalıştı

Elektrik endüstrisindeki muazzam gelişmeyi fark ederek American Electrical Novelty & Manufacturing şirketini kurdu.
Hubert, taşınabilir fanlar, cep ışıkları, ışıklı çubuklar, hatta ışıklı saksı bile geliştirdi.
1897 yılında el fenerindeki potansiyeli görerek, 1895 yılında taşınabilir elektrik lambasının ve erken bisiklet farının patentlerini alan, ingiliz bir mucit olan David Misell’i işe aldı.
Hubert ve David Missel el feneri konusunda çalışmaya başladı.
1898 yılında üzerinde çalıştıkları el yapımı ilk el fenerini bitirdiler ve 10 Ocak 1899 tarihinde patentini aldılar.

Lamba koruma kapağı kapalıyken boyutu: 11 x 5,5 cm


Ürünlerimizi satın alırken, kredikartı kullanmak istiyorsanız, iban havale ile ödeme yapabilirsiniz, bunun için lütfen whatsap +90 532 716 40 44 üzrerinden bize LOT: A616 ürün numarasını yazarak bilgi alınız.