Imco 6600 Muhtar çakmağı

0,00 TL
ÜRÜN SATILDI
LOT: A2546


Imco 6600 Muhtar çakmağı

 

1907 yılında düğme fabrikası olarak Viyana'da kurulan "Austrian Button and Metal Goods Factory Julius Meister & Co" I. Dünya Savaşından sonra, düğmeye olan talep bittiğinden 1918'den itibaren başlangıçta savaşta kullanılan mermi kovanlarından çakmak üretimine geçti. 
IMCO, modern çakmak geliştiren ilk çakmak şirketi olarak tanınmaktadır.
İlk patentlerini 1922'de aldılar. O zamandan beri 70'e yakın farklı çakmak modelinden 500 milyon adet civarinda ürettiler.2012 yılında Zippo'nun piyasaya olan hakimiyeti bir de yeni jenarasyon kullan at cakmaklarin daha çok tercih edilmesinden dolayi üretimi durdurmuş ve kapılarını kapatmıştır.Japon şirketi Tsuge seisakusho (TANITA), IMCO marka adını, çakmak üretme haklarını 2013 yılında aldı ve şu anda eski IMCO modellerini yeni teknoloji ile yeniden üretmeye başlamıştır.Gelelim ülkemizde bu çakmağa neden Muhtar çakmağı denildiğine;
Aslında muhtarlarla hiçbir alakası olmayan çakmağın hikayesi yıllar öncesinde Avusturya’da çalışan iki uyanık Türk gurbetçinin Türkiye’ye izine gelirken satmak için yüklü miktarda IMCO çakmak almaları ile başlıyor. Fakat işler istedikleri gibi olmaz, gümrükte yakalanırlar ve çakmaklara el konulur.
Hükümet karari sonrasında binlerce IMCO çakmak il valilikleri aracılıyla bütün muhtarla dağıtılır. O günden bu yana çakmağın adı MUHTAR ÇAKMAĞI olarak kalır


Ürünlerimizi satın alırken, kredikartı kullanmak istiyorsanız, iban havale ile ödeme yapabilirsiniz, bunun için lütfen whatsap +90 532 716 40 44 üzrerinden bize LOT: A2546 ürün numarasını yazarak bilgi alınız.