SAYFAYA GİT

Diehl Marka Hesap Makinesi

2.550,00 TL
Stok: 1
  
LOT: A565
  
Görüntülenme: 2036Hesap makinesi, ilk zamanlar dört işlemi yapabilen, daha sonraları gelişTırilerek her türlü sayısal işlemi yapar duruma getirilen elektronik veya mekanik bir Araçtır. 47 x35,5 cm çap - yüksekliği 16,5 cm

İlk hesap makineleri abaküsler idi. 1623 yılında Wilhelm Schickard ilk kez dört işlemi bir arada yapabilen hesap makinesini Almanyaya’daki Heidelberg Üniversitesinde geliştirdi.

Schickard geliştirmiş olduğu Araç ile astronomi, matematik, alan ölçümleri, yüz ölçümü hesaplama ve haritacılık işlemlerinde kullanmıştır. Geliştirmiş olduğu cihaz oldukça karmaşık ve herkesin Kolaylıkla kullanamayacağı bir çalışma sistemine sahipti.

Yirmi yıl kadar sonra, 1645 yılında Fransız filozof Blaise Pascal, vergi tahsildarı olan babasına yardımcı olmak için bir hesap makinesi tasarladı. 1799 yılına kadar kullanılan bu mekanik aygıt, kadranlarla girilen sayıları toplayıp çıkarıyordu. Gottfried Wilhelm Leibniz 1671 yılında toplama ve dört işlemi yapabilen mekanik bir aygıt geliştirdi.

Ancak bu aygıtlar, çok yaygın olarak kullanılmamıştır. Bunlardan yaklaşık bir asır kadar sonra Charles Xavier Thomas’ın bulduğu dört işlemi ve karekök alma işlemini yapabilen Aritmometre, 1970’lere kadar kullanılmış olan mekanik hesap makinelerinin atası olmuştur.

Tam klavye döner hesap makinesi yaklaşık 1911’de Frank Baldwin (fırıldak mekanizmasının öncüsü) ve işadamı Jay R Monroe arasındaki bir toplantı neticesinde ortaya çıktı. Baldwin, zamanın hesap makinelerinin en iyi özelliklerini birleştiren bir makine geliştirdi. – basamaklı ve pim tekerlekli makinelerin dört işlevli aritmetik özellikleri ve anahtar odaklı Comptometer’in hızlı klavyesi ayarı, Monroe imkânları tanıdı ve makinayı pazarlamaya başladı.